Peipsiääre Vallavalitsuse kaasamise hea tava

Peipsiääre vald peab oluliseks elanike, kogukondade ja teiste huvigruppide kaasamist otsustusprotsessidesse. Kaasamise kava eesmärk on tagada avatud ja läbipaistev valitsemine, kus elanikel on võimalus aktiivselt panustada kohaliku elu kujundamisse. 
  

Kaasamise eesmärgid

  • Suurendada elanike teadlikkust valla arenguplaanidest ja otsustest.

  • Toetada kogukonnaalgatusi ja anda elanikele võimalus oma elukeskkonda paremaks muuta.

  • Tagada, et erinevad sihtrühmad saavad oma arvamust avaldada ja et nende ettepanekuid arvestatakse.

  • Luua selged mehhanismid elanike ettepanekute kogumiseks ja nende elluviimise jälgimiseks. 
     
     

Kaasamise hea tava

Kaasamise hea tava on kokkulepete ja soovituste kogum, mille eesmärk on edendada ja rakendada head kaasamispraktikat Peipsiääre vallas. See dokument annab juhiseid Peipsiääre Vallavalitsuse töötajatele, et paremini kaasata elanikke, ettevõtteid, vabaühendusi ja kogukondi valla juhtimisse. Kaasamise hea tava selgitab töötajatele kaasamise põhimõtteid ja tegevusi nii vallavalitsuse, volikogu kui ka kogukondade tasandil. 
  

1. Peipsiääre Vallavalitsus

Vallavalitsus jagab infot avatult ja asjakohaselt. Kui töötajale esitatud küsimus ei kuulu tema pädevusse, suunatakse pöörduja õige töötaja juurde. 

Päringutele, pöördumistele ja teabenõuetele vastatakse nii kiiresti kui võimalik, kuid mitte hiljem kui seaduses sätestatud tähtaegade kohaselt. Kui vastamine vajab rohkem aega, teavitatakse sellest pöördujat. 

Kui vallavalitsusel on infot, mis on laiemalt avalikkusele oluline (nt teede seisukord, uued ehitusprojektid, avalikud sündmused, Kaitseväe ja Kaitseliidu õppused jms), edastatakse see valla infokanalites õigeaegselt ning vajadusel ajakirjandusele pressiteadetena.

Infokanalid ja kaasamisvahendid:

  • Peipsiääre valla koduleht

  • Peipsiääre valla ajaleht – Peipsiääre Teataja nii paberväljaandena kui ka digiversioonina

  • Vallavalitsuse teadetetahvlid piirkondades 

  • Avalikud küsitlused (sh e-küsitlused) ja koosolekud

 

Vallavalitsuse kommunikatsioon on selge, lihtne ja poliitiliselt tasakaalukas.

Avalike koosolekute ja arutelude kohta avaldatakse info valla kodulehel, sotsiaalmeedias, Peipsiääre Teatajas, teadetetahvlitel ning vajadusel ka maakondlikes meediaväljaannetes. Koosolekute olulisemad kokkulepped ja otsused tehakse avalikuks. 
  

Tagasiside süsteem

  • Elanikele antakse tagasisidet nende ettepanekute kohta kas kirjalikult (e-kiri, vastuskiri) või avalike kokkuvõtete kaudu.

  • Olulised käimasolevad tegevused on kajastatud Peipsiääre valla blogis „Käimasolevad arengud", mille leiab valla kodulehelt.

  • Peipsiääre valla ajaleht ilmub regulaarselt kord kuus (v.a. juulis) ning jagatakse tasuta kõigisse valla postkastidesse. Digiversioon on saadaval valla kodulehel. 

  

2. Peipsiääre Vallavolikogu

Vallavolikogu istungite ajad ja osalemisstatistika on avaldatud valla kodulehel. Istungid on avalikud ning nendest tehakse ka otseülekanne Peipsiääre valla Youtube'i kanalil, mis on hiljem järelvaadatav. 

Volikogu komisjonide töö kohta avaldatakse informatsioon valla kodulehel protokollidena

Olulise mõjuga volikogu eelnõud pannakse avalikule väljapanekule nii Peipsiääre valla kodulehel kui sotsiaalmeediakanalites, et koguda ettepanekuid ja tagasisidet. Pärast avalikku väljapanekut tehakse kokkuvõte ning vajadusel toimub avalik arutelu. 
 

3. Kogukonnad

Kogukondade kaasamine valla juhtimisse on oluline, sealhulgas vabaühenduste, ettevõtete ja aktiivsete elanike roll. Vallavalitsus toetab kogukondi nende algatustes ning väärtustab nende panust valla arengusse.

Kogukondi kaasatakse otsustusprotsessidesse avalike rahvakoosolekute ja arutelude kaudu.

Valla arengukava ja eelarvestrateegia koostatakse koostöös elanike, ettevõtete ja ühendustega. Selle käigus korraldatakse avalikud koosolekud ja esitatakse arengudokumendid avalikuks tutvumiseks.

Valla eelarve koostamisel järgitakse kehtestatud korda ning eelarve täitmist saab jälgida valla veebilehel.

Kogukondi kaasatakse valla eelarve koostamisse kaasava eelarve protsessi kaudu. Vallavalitsus julgustab elanikke esitama ideid, mis aitavad kogukondi arendada. Parimad ideed (väike- ja suurprojektid) valitakse rahvahääletusel.

Erinevate sihtrühmade kaasamine

Noored: Peipsiääre Valla Kultuuri- ja Vabaajakeskus, noortekeskused, koolid, noortevolikogu, noorteorganisatsioonid ja Tartumaa Omavalitsuse Liit.

Eakad ja erivajadustega inimesed: Vallavalitsus teeb koostööd vastavate organisatsioonidega ning pakub neile sobivaid kaasamisvorme ja infokanaleid.

Ettevõtjad ja vabaühendused - Peipsiääre valla ettevõtlusklubi: Klubi eesmärgiks on tuua kokku piirkonna ettevõtjaid ja ettevõtlikke inimesi, luua võimalus tutvuda oma valla ettevõtjate tegemistega, vahetada teadmisi ja kogemusi nii omavahel kui ka vallajuhtidega ning kutsuda külalisi väljastpoolt valda. Võrgustik loob platvormi infovahetuseks, uute kontaktide loomiseks ja koostööpartnerite leidmiseks. Peipsiääre valla ettevõtlusklubi korraldab regulaarseid kohtumisi. 
  

Kokkuvõte

Peipsiääre vald väärtustab oma elanike ja huvigruppide arvamust ning lähtub kaasamise kavas avatud ja kaasavast valitsemisest. Mida enam elanikud protsessides osalevad, seda paremini saab vald reageerida kogukonna vajadustele ja tagada tasakaalustatud arengut.