Kallaste linnakeskuse arendamisest
Kallaste kesklinna arendamine on Peipsiääre vallavalitsuse prioriteetne arendustegevus. Vallavalitsus on koos kohalike partnerite ja linnaelanikega leidnud, et Kallaste linnakeskusele ja selle vahetule ümbrusele tuleb anda uus ligitõmbav ja meeldiv ilme.
Seoses sellega algatati 2023. aastal koostöös EALiga "Hea avalik ruum" arhitektuurikonkurss ning selle tulemusena valiti välja parim visuaalne kavand - ABMA OÜ poolt koostatud võistlustöö "Kaldapääsuke" (näited allpool).
Keskmise kavandi põhjal on tänaseks valminud Keskväljaku põhialale, järve äärde ja ligipääsule kesväljakuni Staadioni tänavalt ehituslik põhiprojekt (allpool).
Ehitusprojektis kavandatud ehitus viiakse ellu erinevate vallaeelarve, programmide ja projektide abil järgmiselt:
- I etapina, projekti "Kallaste keskväljaku renoveerimine" alusel (Tartumaa maakondliku programmi MATA meede) rahastatakse keskväljaku ja selle ligipääsu ehitusprojekti koostamist ning ehitatakse ehitusprojekti järgi keskväljaku järveäärses otsas selle kõige silmapaistvaim osa – Kaldakaar (maamärk) koos vaateplatvormiga (vt ka lisatud joonist). Projekti maksumus on kokku 390 000 eurot. Tänaseks on valminud Kallaste keskväljaku renoveerimise ehituslik põhiprojekt ja vallavalitsus on käivitanud Kaldakaare ja vaateplatvormi ehitushanke. Kaldakaare ehitusega alustatakse pärast seda, kui hange on edukalt lõppenud. Esimene etapp peab valmis olema 2024. aasta oktoobriks.
-
II etapina, projekti, „Kallaste keskväljaku ja ümbruse renoveerimine II etapp", alusel (rahastus 2021−2027 Euroopa Liidu ühtekuuluvus- ja siseturvalisuspoliitika fondide meetmest „Kvaliteetsed kättesaadavad avalikud teenused") ehitatakse ehitusprojekti järgi valmis keskväljaku platsi osa koos väikevormidega ning juurdepääsutee koos uue bussipeatuse ja WCga. Projekti maksumus on c 1,1 miljonit.Taotlus esitati meetme I vooru, kuid seoses omafinantseeringu tuntava suurenemisega on vaja sellele taotlusele saada uues valla eelarvestrateegias volikogu kinnitust ning taotlus esitatakse uuesti meetme lisavooru 2024 oktoobris.
-
Lisaks taotletakse juunikuus 2024 Kallaste keskväljaku ligidal olevatele järveni viivate avalike lagunenud treppide projekteerimiseks ja väljaehitamiseks rahastust Euroopa Merendus-, Kalandus- ja Vesiviljelusfondi rakenduskava raames 2021–2027 Peipsi kalanduspiirkonna meetmest „Perioodi 2021–2027 kogukonna juhitud kohaliku arengu toetus".
- Edasi, etapiviisiliselt (III ja IV etapp), pikemas perspektiivis, jätkub Kallaste linnakeskuse väljaarendamine - projekteerimine ja ehitamine vastavalt visuaalsele kavandile "Kaldapääsuke" (Keskväljaku pargi osad, Oja tänav)
Samaaegselt jätkub ülejäänud linna detailne arengu kavandamine ja ruumiline planeerimine, edasine elukeskkonna korrastamine ja miljööväärtuse tõstmine, kogu linna kaldapealse korrastamine ja järvele ligipääsu suurendamine, samuti kesklinna majade kordategemine. Selleks kõigeks otsitakse erinevaid riigi, EL (näiteks Leader) ja valla rahastuskanaleid sh plaanitakse kaasata ka avalikkuse ja ettevõtjate ressursse.
Kallaste linna keskse koha, keskväljaku, ligitõmbavaks tegemine on katalüsaatoriks kogu linna arengule ja järgnevatele arendustele.
Illustratsioonid: ABMA OÜ
Mida annab Kallaste keskväljaku renoveerimine koos uue juurdepääsuga Kallaste (teenuste) arengule?
Uus atraktiivne Kallaste keskväljak ja palju parem ligipääs sellele annab palju suurema võimaluse kümnekonnal linnakeskuse ettevõtjail teha korda oma kinnisvara (näiteks poed, kohvikud, majutuskohad), arendada äriteenuseid ja suurendada oma käivet.
Projekti tegevused parandavad linnaruumi ja avalike teenuste kättesaadavust ja kvaliteeti linnas. Need on järgmised:
1. Luuakse uus atraktiivne linnaruum, mis toob juurde kohalikke ja külastajaid (kogemus mujalt Eestist). Kus on (rohkem) inimesi, seal tekib ka (suurem) nõudlus – nii avaliku kui erateenuste ja ostude järele.
2. Kallaste linnakeskuse kaasajastamine loob tihedama turistide liikuvuse ning seeläbi on samaaegselt põhjust projektiga parandada ka vajalike teenuste hulka ja kättesaadavust - moodne bussipaviljon keset uut linnakeskust, avalik ja soliidne WC, turismiinfo, toitlustuskohad ja majutused.
3. Uue tee rajamisega ja linna bussijaama asukoha muudatusega saavutatakse inimestele tunduvalt parem ligipääs linna südamele. Luuakse uus inimeste kogunemiskoht ja logistikakeskus ning võimaldatakse parem kättesaadavus linna (turismi)infole (ekraan bussipeatuses). Inimesed ei pean enam bussi ootama lageda taeva alla. Samuti saavad turistid bussidega tulla otse keskväljaku juurde või parkida oma auto sinna.
4. Väljak võimaldab korraldada (paremini) (uusi) üritusi (parem juurdepääs, elektri ja veevõtu kohad, WC).
5. Uus väljak ja ligipääs tekitab huvi ja vajadust väikeste erateenuste vastu - näiteks lastehoid, päevahoid eakatele, massaaži ja iluteenuste pakkumine, avatud töökoha printsiibil kontori tekitamine (USB pesad pinkidele planeeritud).
6. Kallaste uue linnakeskuse äärde jääb mitu hoonet, mida saab pärast ligipääsu parandamist ja atraktiivsuse kasvu avada, näiteks kalakohvikuna, pagariärina.
7. Turism ja seetõttu ka teenused saavad olema Kallastel nõutud aastaringi, sest inimesed tulevad vaatama ja pildistama uut linnaruumi. Seda toetab ka kalandus, laadad ja Peipsi järve kaldapealne, mis on atraktiivsed nii suvel kui ka talvel.
8. Lisaks muudab aktiivne linnakeskus kohalike liikuvust linnas ja maakonnas ning muudab väljakuäärsed ja lähedal asuvad majad atraktiivseks.
9. Suurenevad inimeste võimalused hoolitseda oma tervise eest: Kohalikud saavad veeta rohkem aega väliruumis, sest seda soodustavad uued istumiskohad nii töötamiseks kui puhkamiseks. Lisaks rekreatiivsed tegevused nagu välimale, lauatennis, hüppeala, talvel liuväli. Kõike seda saab teha aastaringselt, sest kogu keskusala on valgustatud. Nii tekitatakse suuremad võimalused ka noortele vabaaja veetmiseks
10. Kallaste saab end tänu kaasajastatud linnaruumile ja teisest projektist ehitatud skulpturaalsele Kaldakaarele tugevamalt reklaamida.
12. Tänu omanäolisele uuele linnaväljakule soovitakse rohkem sündmusi korralda ainulaadses paigas Peipsi järve kaldapealsel.
Kaasajastatud linnakeskus on kavandatud kõiki kaasava disaini põhimõttel, mis tähendab, et mõeldud on nii väikeste laste kui ka eakate peale, lisaks nägemis- ja liikumispuuetega inimeste peale. Projektiga luuakse ka elektrilaadimise kohad autodele ja (elektri)ratastele.
Kogu Kallaste linnakeskuse väljaarendamine saab toimuda etapiviisiliselt ja pikaajaliselt (5-10 aastat).