Rally Estonia eduloo alus on koostöö kohaliku kogukonnaga

Rally Estonia eduloo alus on koostöö kohaliku kogukonnaga

Tänavu juuli keskel, juba vähem kui kolme kuu pärast toimub Eestis taas WRC autoralli maailmameistrivõistluste etapp Rally Estonia. Ajalooliselt oleme rallit sõitnud Lõuna Eestis – Valga, Põlva, Võru ja Tartumaa teedel. Sel aastal liigume Tartust kirde suunas Jõgevamaale ning kiiruskatsed toimuvad kahes uues omavalitsuses Mustvee- ja Peipsiääre vallas. 

Ehkki ametlikult on aasta suurima suurvõistluse korraldamisega ralli ajal seotud umbes 3000 inimest, kiirabiarstidest turvatöötajateni ja teeparandajatest toitlustajateni, sõltub Rally Estonia eduloo jätkumine kordades suuremast inimeste hulgast. Alustades rallifännidest nii kodu- kui välismaalt, kes tunnevad ja austavad reegleid ning teavad une pealt, kuidas nemad saavad oma lugupidava käitumisega anda panuse selleks, et kolmepäevane rallipidu lõppeks kõigi jaoks turvaliselt, õnnelikult ja meeleolukalt.              

Väga otsustav roll ralli õnnestumisel on aga teil, head Peipsiääre valla elanikud. Kohalik kogukond puutub ralli korraldamisega kokku kõige vahetumalt, sest just teie teedele tulevad mõned kiiruskatsed, mis kasvatavad huvi ja tähelepanu teie kodukandi vastu märgatavalt. See tähendab rallinädala jooksul liikumispiiranguid, palju külalisi ja autosid, mõned tunnid rohkem müra ja tolmu. Aga ka suuremat käivet teie toitlustus- ja majutusasutustele, huvi valla vaatamisväärsuste ja meelelahutuspaikade vastu, teede ehitamist ralli eel ja korrastamist ralli järel korraldajate eestvedamisel jne. 

Seda kõike arvesse võttes tahan teile ralli korraldusmeeskonna poolt rõhutada, et koostöö teiega on meile väga oluline. Eriti seetõttu, et Rally Estonia toimub juba teist aastat järjest ajal, kui koroonakriisist tingitud ranged piirangud mõjutavad endiselt kogu maailma. Viiruse leviku peatamiseks toimub lõviosa spordisündmustest üle maailma endiselt ilma publikuta. Rally Estonia korraldajatena teeme täna tööd selle nimel, et koos rallirahva ja kohaliku kogukonnaga pingutades õnnestuks meil siiski sel aastal taas publik raja äärde tuua. Kas see on võimalik ja kui palju publikut täpselt, seda ei saa me täna veel öelda, kuid me väga loodame, et kõik koos pingutades, kitsendusi järgides ning viiruse levikut ohjes hoides suudame me tänavu ületada eelmise aasta pealtvaatajate arvu, mis oli 26 000.

Koroonakriisi kitsenduste tingimustes on meil kohalikule kogukonnale eriliselt suur palve. Palun jälgige lähikuude jooksul tähelepanelikult nii kohalikku- kui üleriigilist meediat, Rally Estonia kodulehte, kohalikke vallalehti ja avage oma isiklikke postkaste. Me proovime nii palju ja ruttu kui võimalik jagada teile infot, kus täpselt lähevad ralli ajal kinni teed, kus tohib ja ei tohi liikuda, et ralli saaks toimuda ohutult ja turvaliselt, ning millised piirangud seab terviseamet ralli ajal kiiruskatsete piirkonnas oma isiklike pidude korraldamisele ehk kui suur hulk inimesi on soovitatav kutsuda täpselt ralli ajaks oma sünnipäevale või pulma, kui te elate kiiruskatse kõrval. Juba etteruttavalt võib öelda, et just tervisekriisi tõttu saab piirkonnas olema tavalisest rohkem politseinikke ja terviseameti kontrolle, et tagada meie kõigi turvalisus.

Kitsendusi ja pealtnäha ebamugavaid reegleid tuleb kindlasti veel, seetõttu palume teilt juba ette mõistvat suhtumist. Usume, et ka teie suur soov on, et nii nagu eelmiselgi aastal lõppeks Rally Estonia ilma ühegi uue nakatumiseta ning Eesti riigi ühe suurima turundusteona saaks Rally Estonia edulugu jätkuda. Kui teil on küsimusi või ettepanekuid, siis meie kontaktid on Rally Estonia kodulehelt lihtsalt leitavad. Vastame teile esimesel võimalusel.

Üks asi veel. Ehkki me ei saa veel praegu lõplikult öelda, kui palju rahvast sel aastal raja äärde lubatakse, on siiski oluline, et keegi neist ei jääks teie koduvallas peavarjuta. Siit ka üleskutse teile. Lisage Rally Estonia andmebaasi oma vaba voodi, tuba, korter, maja, majaosa või kasvõi telkimisplats, et juhul kui publik rallile pääseb, siis leiaksid nad endale mõnusa öömaja. Oluline on rõhutada, et teie öömaja ei pea olema spetsiaalselt majutuseks kohandatud. Eeldus on, et see on puhas ja valmis külaliste vastuvõtmiseks.

Kui teil on sellist majutust võimalik pakkuda, siis teil ei ole vaja teha muud, kui täita Rally Estonia kodulehel (https://www.rallyestonia.ee/pealtvaatajale/majutus/kuulutuse-lisamine/) väike ankeet, mille põhjal saavad huvilised teiega ühendust võtta ning ööbimise täpsemad asjaolud ja tingimused teiega läbi rääkida.

Sõltumata sellest, milliseks kujuneb pealtvaatajate hulk tänavu, on selge, et varem või hiljem saab koroonapandeemia läbi ning maailm avaneb taas. Kuna Rally Estonia eesmärk on jääda ralli maailmameistrivõistluste etapiks, siis kodumajutuste andmebaas on fännide jaoks oluline koondada juba täna.

Suur tänu teile koostöö ja mõistva suhtumise eest

Urmo Aava, Rally Estonia direktor

Foto: Gergely Makai