« Tagasi

Mida saame veel teha, et energiat säästa? / Что еще можно сделать для экономии энергии?

Alustame energiatarkade tarbimisharjumuste kujundamisest – iga kilovatt loeb!

Lihtsaim ja kiireim viis energia kokkuhoiuks on juba täna alustada oma tarbimisharjumuste ülevaatamisest ning säästlikumaks kujundamisest. Üksikud säästutegevused ei pruugi anda küll märkimisväärset kokkuhoidu rahakotis, kuid säästlike harjumuste mõju tervikuna on juba igast üksikust sammust nähtav. Näiteks kui suudame iga Eesti elaniku pealt hoida kodus, tööl ja transporti kasutades kokku kasvõi 1 kWh energiat kuus, on kogusääst ühes kuus juba 1 331 795 kWh. Võrdluseks – 150 ruutmeetrise üksikelamu aastane energiatarve on ligikaudu 20 000 kWh.

Kantar Emori küsitluse põhjal peab end säästlikuks tarbijaks ligi pool Eesti elanikkonnast. Tõenäoliselt sa juba täna kustutad tuled toas, kus ei viibi, ja eemaldad seadmed vooluvõrgust – seda teeb juba 59% Eesti elanikest! Olenemata sellest, kui tublid me täna oleme, saame üheskoos selle täiendava kilovati veelgi säästa.

Soovitused säästlike harjumuste kujundamiseks:

 • Alanda kütteperioodil oma toatemperatuuri vähemalt 1 kraadi võrra. 1 kraadi võrra toatemperatuuri alandades hoiame kokku kuni 10% kodu kütmiseks kuluvast energiast. Eluruumi mugav temperatuur võiks jääda 21°C ja magamistoas parema une tagamiseks 18-20°C juurde. Tervise hoidmiseks ei tohiks tubades, kus viibivad pikemaajaliselt inimesed, temperatuur langeda alla 18°C.
 • Pole võimalust temperatuuri reguleerida? Korterelamutes, mida köetakse kesksest süsteemist, oleks mõistlik radiaatoritele paigaldada regulaatorid. Täiendava efekti saavutamiseks tasuks kaaluda paigaldavate termostaatide reguleerimisulatuse piiramist, et vältida toa üle- või alakütmist. Elamutes, kus kasutatakse individuaalkütet, mida ei saa reguleerida (näiteks ahikütet), tasuks kaaluda toatemperatuuri mõõtmist ja sellele vastavalt hoone kütmist planeerida.
 • Saa jälile varjatud energiatarbimisele! Näiteks kustuta tuled tubades, kus sa ei viibi, ruuter, kui sa seda ei kasuta, või ooterežiimil arvuti. Kõik elektrivõrguga ühendatud seadmed tarbivad vähesel määral, kuid pidevalt elektrit. Kaalu ka lisafunktsioonide väljalülitamist näiteks nutitelefonil – oled kindlasti märganud, kuidas telefoni aku palju kiiremini tühjeneb, kui näiteks GPS on tööle ununenud.
 • Vett kokku hoides säästad ka energiat. Üks suuremaid energiakulusid kodumajapidamises on vee soojendamine. Hoides kokku sooja vett, säästad nii energia- kui veekuludelt. Lihtsaim ja kiireim viis on esiteks vähendada vee kasutust, paigaldades säästlikud kraani- ja dušiotsikud ning vältides vee niisama kraanikausist alla voolamist. Lisaks saame lühendada duši all käimist ja eelistades käte pesemisel jahedamat vett.
 • Vajadus või mugavus? Mõtle oma tarbimine läbi ning erista, mis on vajalik ja mis on lihtsalt harjumuspärane ning mugav. Näiteks korterelamutes, kus põhiküte saadakse kaugküttest, on populaarseks muutunud vannituppa ja koridori elektrilise põrandakütte paigaldamine. Taolise tarbimise vähendamine võib tuua kaasa märkimisväärse säästu.
 • Vaata üle ka oma transpordikulud. Kulud transpordile võivad pere eelarvest moodustada märkimisväärse osa ja olla palju suuremad elektri- või soojakuludest. Võimalusel võiks just mugavussõite vähendada, sõita säästlikumalt, eelistada väiksema kütusekuluga sõidukit ja eelistada auto asemel muid liikumisviise. Kui alandada oma kiirust maanteel tasemele 90 km/h, hoiad võrreldes kiirusega 110 km/h kokku 1,3 liitrit kütust ja võrreldes kiirusega 130 km/h 2,9 liitrit kütust 100 km kohta – see on märkimisväärne kokkuhoid.
 • Kortermajas elades räägi säästuvõimalused läbi teiste majaelanikega. Korterelamutes, kus täna toimub elektrikulude jaotamine ruutmeetripõhiselt, on soovitus minna üle korteripõhisele elektriarvestusele – keegi meist ei taha mittesäästliku naabri elektrit kinni maksta. Esimene samm on korterühistu koosolekul antud küsimus tõstatada ja proovida jõuda ühisele meelele.

Energiatõhus kodu – sääst ja mugavus samaaegselt

Säästlike tarbimisharjumustega jõuame käia ainult osa energiakokkuhoiu teekonnast. Täiendav energia  kokkuhoid eeldab juba energiatõhususe investeeringute tegemist. Kodu renoveerimist energiatõhusaks peab energiatõhususe meelsusuuringu kohaselt oluliseks lausa 57% elanikkonnast. Mida soojapidavam on hoone, seda väiksemad on energiakulud – terviklik kodu renoveerimine võimaldab energiakulusid vähendada tervelt 50%.

Soovitused kodu renoveerimiseks:

 • Eelista terviklikku renoveerimist. Tervikliku renoveerimisega saavutatav energiasääst võib esialgu küll vähesel määral elanike igakuised makseid suurendada, kuid võrreldes osalise renoveerimisega on pikas perspektiivis kulud madalamad. Ei tasu unustada, et terviklik renoveerimine soodustab kinnisvara väärtuse kasvu ning parandab elukeskkonda.
 • Kasuta renoveerimiseks riigi toetusi. Kodu renoveerimise teenuseid pakub KredEx, kellel on lahendusi nii kodanikele, korteriühistutele, aga ka kohalikele omavalitsustele. Korteriühistuid nõustavad KredExi teenuste osas maakondlikud arenduskeskused.
 • Küttesüsteemi valides võta arvesse oma tarbimisvajadusi, hoone eripärasid ja asukohast sõltuvaid võimalusi, et saavutada võimalikult energiasäästlik lahendus. Õigesti valitud küttesüsteem tagab sooja kodu, meeldiva sisekliima ja hoiab energiakulud optimaalsed.
 • Ära unusta ventilatsiooni! Vanade korterelamute puhul võib olla ventilatsioon kinni ehitatud ja niiskus ning õhk liigub läbi puitakende ja ahjulõõride, kuid aknaid vahetades või muid energiatõhususe investeeringuid teostades on vajalik tagada hoone ventileerimine, et vältida liigse niiskuse ja hallituse tekkimist. Soovitus on paigaldada soojustagastusega ventilatsioonisüsteem, mis täiendavalt võimaldab küttekuludelt kokku hoida. 
 • Kaalu hoone katusele päikesepaneelide paigaldamist.  Päikesepaneelidega toodetud elektrit saad tarbida ise või müüa seda võrku.
 • Energiasäästu potentsiaali hindamiseks lase teostada energiaaudit. Energiaauditi käigus analüüsitakse hoone energiakasutust ja tehnoseisundit. Analüüsi tulemusena antakse ülevaade hoone energiatõhususe ja sisekliima parandamise vajadusest, võimalustest ja nendega kaasnevast energiasäästust. Energiaauditi tulemuste põhjal on võimalik astuda järgmisi samme hoone energiatõhusaks renoveerimiseks.

Kas see on kõik mida saan targalt tarbimiseks ette võtta? Sugugi mitte – need on soovitused, mis aitavad astuda esimese sammu energiatarkuse suunal! Rohkem nippe leiad veebilehel www.mkm.ee/hoiamekokku.

Palju erinevatele seadmetele energiat kulub?

Elektriseade

Kasutus

Kuine tarbimine, kWh

Rahaline kulu kuus hinnaga 20 senti/kWh + eeldatavad lisatasud

Külmik (D energiaklass)

Pidev

17

5,65

Vanem külmik

Pidev

50

16,94

Nõudepesumasin (D energiaklass)

5 korda nädalas

18

6,11

Mikrolaineahi

Pool tundi päevas

19

6,30

Kohvimasin

10 min päevas

3

1,05

Veekeetja

5 min päevas

4

1,31

Elektripliit

1 tund päevas

31

10,50

Elektriahi

30 min päevas

31

10,50

Pesumasin (60°C)

3 korda nädalas

20

6,71

Kuivati

3 korda nädalas

40

13,41

Triikraud

2 tundi nädalas

9

3,05

Tolmuimeja

30 min päevas

12

4,20

Plasmateler 55''

3 tundi päevas + ooterežiim

35

11,86

LCD teler 42''

3 tundi päevas + ooterežiim

17

5,67

LED teler 55''

3 tundi päevas + ooterežiim

6

2,03

Mängukonsool

2 tundi päevas

7

2,40

Digiboks

Pidev

4

1,26

Arvuti kuvariga

4 tundi päevas

25

8,47

Arvuti kuvariga ooterežiimis

Pidev

6

1,98

Sülearvuti

4 tundi päevas

8

2,54

Sülearvuti ooterežiimis

Pidev

2

0,56

Wifi ruuter

Pidev

14

4,74

Hõõglamp 100 W

5 tundi päevas

16

5,25

Säästulamp 18 W

5 tundi päevas

3

0,95

Valgusti LED 12 W

5 tundi päevas

2

0,63

Elektriboiler 100 l 2200 W

4 tundi päevas

273

92,41

Elektriradiaator 2000 W

20 tundi päevas

1240

420,06

Soojustagastusega ventilatsioon (75 W)

Pidev

55

18,63

Õhk-õhk soojuspump (COP 3, maja aastane energiatarve 12000 kWh)

Aastaringselt

335

113,4846

Vesi-õhk soojuspump (COP 4, maja aastane energiatarve 12000 kWh)

Aastaringselt

250

84,69

 

_______________________

Начинаем вырабатывать энергосберегающие привычки – каждый киловатт на счету!

Самый простой и быстрый способ сэкономить энергию – уже сегодня пересмотреть свои привычки потребления и сделать их более энергосберегающими. Отдельные действия по электросбережению не приведут к экономии, ощутимой для кошелька, но эффект от маленьких шагов в целом можно будет увидеть на каждом шагу. Например, если на каждого жителя Эстонии мы сможем сэкономить хотя бы 1 кВтч энергии в месяц дома, на работе и в транспорте, общая экономия за один месяц составит уже 1 331 795 кВтч. Для сравнения: годовое потребление энергии в частном доме площадью 150 кв. м составляет примерно 20 000 кВтч.

Согласно опросу Kantar Emor, почти половина населения Эстонии считает себя экономными потребителями. Вероятно, вы уже сегодня выключаете свет в комнате, где никого нет, и отключаете устройства из сети – так поступают уже 59% жителей Эстонии! Независимо от того, насколько правильно мы ведем себя сегодня, вместе мы сможем сэкономить гораздо больше этого дополнительного киловатта.

Рекомендации по выработке энергосберегающих привычек

 • Снижайте во время отопительного сезона температуру в помещении хотя бы на 1 градус. Понижая температуру в помещении на 1 градус, мы экономим до 10% энергии, необходимой для обогрева дома. Комфортная температура в гостиной может оставаться на уровне 21 °C, а в спальне для обеспечения лучшего сна – на уровне 18-20 °C. Для поддержания здоровья температура в помещениях, где люди находятся длительное время, не должна опускаться ниже 18 °С.
 • Нет возможности регулировать температуру? В многоквартирных домах, которые отапливаются центральным отоплением, было бы разумно установить на радиаторы регуляторы. Для достижения дополнительного эффекта стоило бы подумать об ограничении диапазона регулировки установленных терморегуляторов, чтобы предотвратить перегрев или недогрев помещения. В жилых домах, где используется индивидуальное отопление, которое нельзя регулировать (например, печное отопление), можно подумать об измерении комнатной температуры и в зависимости от этого планировать отопление здания.
 • Отслеживайте скрытое потребление энергии! Например, выключайте свет в комнатах, в которых никого нет, рутер, когда вы им не пользуетесь, или компьютер в режиме ожидания. Все устройства, подключенные к электросети, хоть и потребляют электроэнергию в малых количествах, но делают это постоянно. Также рассмотрите возможность отключения дополнительных функций, например, на смартфоне – вы наверняка замечали, что батарея телефона разряжается гораздо быстрее, если, например, не выключить GPS.
 • Экономя воду, вы также экономите энергию. Одной из самых больших затрат энергии в домашнем хозяйстве является нагрев воды. Экономя горячую воду, вы экономите также электроэнергию и воду. Самый простой и быстрый способ – это, конечно, установить экономичный смеситель и насадку для душа и таким образом сократить потребление воды, а также выключать воду, чтобы вода не текла просто так. Кроме того, мы можем сократить время принятия душа и использовать более прохладную воду для мытья рук.
 • Необходимость или удобство? Продумайте свое потребление и разграничьте необходимое и просто привычное и удобное. Например, в многоквартирных домах, где основным является центральное отопление, стало популярным устанавливать электроподогрев пола в ванной и коридоре. Сокращение такого потребления может привести к значительной экономии.
 • Пересмотрите также свои транспортные расходы. Транспортные расходы могут составлять значительную часть семейного бюджета и быть намного выше, чем расходы на электроэнергию или отопление. При возможности можно было бы уменьшить количество удобных поездок, ездить более экономично, предпочитать транспортное средство с меньшим расходом топлива, а также выбирать другие виды транспорта вместо автомобиля. Если на шоссе вы снизите скорость до 90 км/ч, вы сэкономите 1,3 л топлива на 100 км по сравнению со скоростью в 110 км/ч и 2,9 л на 100 км по сравнению со скоростью 130 км/ч – это существенная экономия.
 • Если вы живете в многоквартирном доме обсудите возможности экономии с другими жильцами. В многоквартирных домах, где сегодня расходы на электроэнергию распределяются на основании квадратных метров, рекомендуется переходить на поквартирный учет электроэнергии – никто из нас не хочет платить за электроэнергию неэкономного соседа. Первый шаг – поднять вопрос на собрании квартирного товарищества и попытаться прийти к общему пониманию.

Энергоэффективность дома – экономия и комфорт одновременно

Благодаря энергосберегающим привычкам потребления мы можем пройти только часть пути к энергосбережению. Дополнительная экономия энергии требует уже инвестиций в энергоэффективность. Согласно опросу общественного мнения об энергоэффективности, 57% населения считают важным отремонтировать дом, чтобы сделать его энергоэффективным. Чем более термостойкое здание, тем ниже затраты на электроэнергию – полная реконструкция дома может снизить затраты на электроэнергию на целых 50%.

Рекомендации по реновации дома:

 • Отдайте предпочтение полной реновации. Энергосбережение, достигаемое при полной реновации, может сначала немного увеличить ежемесячные платежи жильцов, но по сравнению с частичной реконструкцией в долгосрочной перспективе затраты будут ниже. Не следует забывать, что комплексная реновация способствует увеличению стоимости недвижимости и улучшению условий проживания.
 • Используйте государственные пособия на ремонт. Услуги по ремонту жилья предлагает KredEx, у которого есть решения как для граждан, квартирных товариществ, так и для местных самоуправлений. Квартирные товарищества могут проконсультироваться в уездном центре развития о тех услугах, которые предоставляет KredEx.
 • Чтобы добиться наиболее энергоэффективного решения при выборе системы отопления, учитывайте свои потребности в потреблении, характеристики здания и возможности в зависимости от местоположения. Правильно подобранная система отопления обеспечит теплый дом, приятный климат в помещении и поддержит оптимальные затраты на электроэнергию.
 • Не забывайте про вентиляцию! В случае старых многоквартирных домов вентиляция может быть заблокирована, и влага и воздух будут проходить через деревянные окна и дымоходы печей, но при замене окон или других инвестициях в энергоэффективность необходимо обеспечить вентиляцию здания, чтобы предотвратить чрезмерное увлажнение и образование плесени. Рекомендуется установка системы вентиляции с рекуперацией тепла, что дополнительно позволяет экономить на отоплении. 
 • Рассмотрите возможность установки солнечных батарей на крыше здания.  Вы можете самостоятельно потреблять электроэнергию, вырабатываемую солнечными панелями, или продавать ее в сеть.
 • Проведите энергоаудит для оценки потенциала энергосбережения. В ходе энергоаудита анализируется энергопотребление и техническое состояние здания. В результате анализа дается обзор необходимости повышения энергоэффективности здания и внутреннего климата, возможностей и сопутствующей экономии энергии. По результатам энергоаудита можно предпринять следующие шаги по энергоэффективной реконструкции здания.

Это все, что я могу сделать, чтобы потреблять с умом? Вовсе нет  эти советы помогут вам сделать первый шаг к энергетической мудрости! Больше советов можно найти на сайте www.mkm.ee/hoiamekokku.

Сколько энергии тратят различные электрические приборы?

Электрический прибор

Использование

Ежемесячное потребление, кВтч

Финансовые затраты в месяц из расчета 20 центов/кВтч + ожидаемые надбавки

Холодильник (класс энергопотребления D)

Постоянное

17

5,65

Старый холодильник

Постоянное

50

16,94

Посудомоечная машина (класс энергопотребления D)

5 раз в неделю

18

6,11

Микроволновка

Полчаса в день

19

6,30

Кофеварка

10 мин. в день

3

1,05

Чайник

5 мин. в день

4

1,31

Электроплита

1 час в день

31

10,50

Электрическая духовка

30 мин. в день

31

10,50

Стиральная машина (60°C)

3 раза в неделю

20

6,71

Сушка

3 раза в неделю

40

13,41

Утюг

2 часа в неделю

9

3,05

Пылесос

30 мин. в день

12

4,20

Плазменный телевизор 55''

3 часа в день + режим ожидания

35

11,86

LCD телевизор 42''

3 часа в день + режим ожидания

17

5,67

LED телевизор 55''

3 часа в день + режим ожидания

6

2,03

Игровая консоль

2 часа в день

7

2,40

Дигибокс

Постоянное

4

1,26

Компьютер с монитором

4 часа в день

25

8,47

Компьютер с монитором в режиме ожидания

Постоянное

6

1,98

Ноутбук

4 часа в день

8

2,54

Ноутбук в режиме ожидания

Постоянное

2

0,56

Wi-Fi роутер

Постоянное

14

4,74

Лампа накаливания 100 Вт

5 часов в день

16

5,25

Энергосберегающая лампа 18 Вт

5 часов в день

3

0,95

LED светильник 12 Вт

5 часов в день

2

0,63

Электрический бойлер 100 л 2200 Вт

4 часа в день

273

92,41

Электрический радиатор 2000 Вт

20 часов в день

1240

420,06

Вентиляция с рекуперацией тепла (75 Вт)

Постоянное

55

18,63

Тепловой насос воздух-воздух (COP 3, годовое энергопотребление дома 12000 кВтч)

Круглый год

335

113,4846

Тепловой насос вода-воздух (COP 4, годовое энергопотребление дома 12000 кВтч)

Круглый год

250

84,69