Autoromudele tullakse tasuta järele (18. novembrist - 2. detsembrini)

Aias, metsatukas, linnatänaval kasutult seisev autoromu ei riku mitte vaid vaatepilti, aga on ohtlik ka keskkonnale. Oma vanale autole saab kinkida uue elu, andes ta sinna, kust tollest tehakse midagi uut. 18. novembrist kuni 2. detsembrini viivad Eesti Autolammutuste Liit ja  Kuusakoski AS autoromud üle Eesti tasuta ära.

Lisainfot saab Eesti Autolammutuste Liidu telefonilt 5188213 või Kuusakoski tasuta lühinumbrilt 13660.

Keskkonnaministeerium paneb autoomanikele südamele, et inimesed oma romusõidukiga tegeleksid ning annaksid selle õigesse kohta käitlemiseks.

Kindlasti ei tohi autoromu omaalgatuslikult lammutada või anda seda üle n-ö. suvalisele inimesele. Autoromu millelt ei ole eemaldatud ohtlikke osi, liigitatakse ohtlike jäätmete hulka. Maha kallatud või põletatud mootoriõli võib põhjustada ohtu nii keskkonnale kui tervisele. Umbes 6 kuni 12 liitrit vedelikke (v.a. kütus) eemaldatakse autoromust selle käitlemise ajal. Lisaks põhjustavad pliiakude mittenõuetele vastav käitlemine ning plastiku põletamine tõsist muret.

MTÜ Autolammutuste Liit pöörab omalt poolt tähelepanu veel sellele, et romud hõivavad ära paljud parkimiskohad, mistõttu jääb näiteks lumekoristus poolikuks või ei saa inimesed oma kasutuses olevaid autosid parkida.

Veel paneb liit südamele, et pahatihti autode kinkimisel/müümisel hangeldajatele, kes lubavad registris asjad korda ajada, jääb tegelikkuses sõiduk ikkagi endise omaniku nimele. Sellisel juhul vastutab too ka kõiksugu trahvide ja muu sellise eest.

Eelmisel aastal viidi romukampaania ajal ära umbes 250 autoromu.

_________________________________________

Старые автомобили увезут бесплатно

Брошенные в садах, лесах и на улицах города автомобили не только портят пейзаж, но и представляют угрозу для экологии. Сдав свой старый автомобилю в переработку, ему можно подарить новую жизнь. С 18 ноября по 2 декабря Союз автосвалок Эстонии и Kuusakoski AS будут бесплатно собирать брошенные автомобили по всей стране.

Дополнительную информацию можно получить по номеру Союза автосвалок Эстонии 5188213 и бесплатному короткому номеру Kuusakoski AS 13660.

Министерство окружающей среды призывает автовладельцев заняться своими автомобилями и сдать их на утилизацию в нужное место.

Незаконная утилизация старых автомобилей или передача их случайным людям запрещена. Старый автомобиль, с которого не сняты опасные детали, относится к опасным отходам. Разлитое или горящее моторное масло может быть опасным для окружающей среды и здоровья людей. В ходе переработки из старых автомобилей сливают от 6 до 12 литров различных жидкостей (за исключением топлива). Кроме того, ненадлежащая утилизация свинцовых аккумуляторов и поджог пластика создает серьезные проблемы.

НКО Союз автосвалок (MTÜ Autolammutuste Liit) также обращает всеобщее внимание на то, что брошенные автомобили занимают множество парковочных мест, а это препятствует уборке снега и парковке исправных автомобилей.

Союз также напоминает, что при дарении/продаже машины перекупщикам, обещающим уладить формальности в авторегистре, транспортное средство, к сожалению, часто остается оформленным на прежнего хозяина. В таком случае, это грозит ему всевозможными штрафами и другими неприятностями.

В прошлом году в период кампании по утилизации было вывезено около 250 автомобилей.