OLULINE INFO EAKATELE ERIOLUKORRA AJAL!

Koroonaviiruse suurim riskigrupp on vanemaealised ehk üle 60-aastased ning krooniliste haigustega inimesed. Selles vanuses olevad töötavad inimesed peaksid võimalusel töötama kodust. Kõigil üle 60-aastastel soovitab terviseamet vältida rahvarohkeid kohti, püsida võimalusel kodus ja vältida igal juhul kokkupuuteid haigustunnustega inimestega ning suhelda laste ja lastelastega vaid telefoni või elektrooniliste kanalite kaudu.

Terviseamet on andnud soovitused, mida inimesed peaksid võimaliku nakkusohu kaitseks ette võtma.

 1. Pese tihti ja hoolikalt käsi

Pese käsi sooja vee ja seebiga ning avalikes kohtades kasuta alkoholipõhist käte desinfitseerimisvahendit. Käte pesemine ja desinfitseerimine tapab kätele sattunud viiruse. Vaata, kuidas õigesti käsi pesta (PDF). Ühistranspordi kasutamisel tuleb lisaks käte desinfitseerimisele puhastada ka kindad ja kotisangad.

 

2. Järgi hügieeni

Kui aevastad või köhid, siis kata oma suu ja nina ühekordse salvrätiga. Viska see koheselt prügikasti ja puhasta seejärel käed. Kui sul ei ole salvrätikut, kasuta oma varrukat (küünarvarre osa), aga mitte paljast kätt. Suu ja nina katmine takistab pisikute ja viiruste edasi levimist. Kui aevastad vastu paljast kätt, võivad pisikud ja viirused sattuda sinu kaudu teistele inimestele ja esemetele, mida katsud.

 

3. Väldi füüsilist kontakti haigusnähtudega inimesega

Väldi kontakti või hoia distantsi vähemalt üks meeter inimestega, kellel on välised haigustunnused - näiteks köha või nohu. Kui seisad haigusnähtudega inimesele liiga lähedal, võid tema aevastamise korral piisknakkuse sisse hingata ja ka ise haigestuda. Kuna praegu on ka külmetushaiguste leviku periood, siis kõiki tuttavaid ei ole soovitatav kallistada.

 

 4. Väldi silmade, nina ja suu katsumist

Sinu käed puutuvad avalikes kohtades kokku mitmete esemete ja pindadega, mis võivad olla hiljuti viiruste poolt saastatud. Kui puudutad oma silmi, nina või suud mustade kätega, siis on võimalus, et viirus kandub ka sinule edasi.

 

 5. Kui sul on palavik, köha ja/või hingamisraskused, otsi varakult abi

Ütle tervishoiutöötajale või perearstile, kui oled olnud lähikontaktis inimesega, kellel on hingamisteede haiguste sümptomid ehk palavik, köha või hingamisraskused. Haigussümptomite (palavik, köha, nohu) leevendamiseks soovitame kodust ravi käsimüügiravimitega. Tugeva hingamisraskuse või õhupuuduse korral helista 112.

 6. Kui sul on kerged hingamisteede haiguste sümptomid,  järgi hoolikalt tavapäraseid hügieeninõudeid, sealhulgas kätepesu ning võimalusel püsi kodus, kuni oled tervenenud (minimaalselt 14 päeva).

7. Kas terviseamet viib läbi kodukülastusi?

Terviseametil kodukülastusi praegu plaanis ei ole. Kui keegi tuleb sind külastama ja väidab, et on ametiisik, peab ta küsimise korral näitama oma töötõendit. Juhul, kui on kahtlus, et tegemist pole ametiisikuga, helista häirekeskusesse numbril 112 või häirekeskuse infotelefonil 1247.

8Ära tarbi tooreid või väheküpsetatud loomseid produkte

Ära tarbi toorest või väheküpsetatud liha ega kuumtöötlemata piima. Samuti ära tarbi pesemata puu- ja köögivilju.

Et muutunud olukorraga paremini hakkama saada, pea kinni järgmistest nõuannetest:

Jälgi igapäevast rutiini

Püüa kodus olles nii palju kui võimalik säilitada oma tavapärane rutiin, järgides üldtervisliku eluviisi põhimõtteid. Kui võimalik, viibi iga päev värskes õhus.

 

Ära võta lapselapsi enda juurde hoida

Teadaolevalt ei ole koroonaviirus lastele väga ohtlik, küll võivad lapsed olla viiruse edasi kandjateks. Haigestumise vältimiseks ära kutsu praegu külla või võta hoida lapselapsi või teiste lähedaste lapsi.

 

Kasuta lähedastega suhtlemiseks telefoni või internetti

Suhtle oma lähedastega igapäevaselt, kuid soovitatavalt telefoni, e-kirja, kiirsõnumite või sotsiaalvõrgustike teel ning väldi võimalusel füüsilist kontakti. 

 

Väldi kaupluse ja apteegi külastamist

Võimalusel ära käi ise poes ja apteegis, selle asemel palu seal käia lähedastel või kohaliku omavalitsuse sotsiaaltöötajal. Koosta poe- ja apteeginimekirjad (piisava varuga) ja lase abistajatel kõik asjad ühe korraga tuua ja üle ukse anda.  Kui tarvitad igapäevaselt retseptiravimeid, palun jälgi, et sul oleks vähemalt ühe kuu varu olemas. Digiretsepte saab välja osta ka teine inimene. Apteegis retseptiravimeid ostes on vaja selle inimese ID-kaarti, kes ostab ning selle inimese isikukoodi, kelle nimele ravimid on välja kirjutatud, kelle jaoks ostetakse.

 

Vajadusel palu abi kohalikult omavalitsuselt

Kui vajad abi toidu, ravimite ja muu vajaliku kättesaamisega, tasub võtta ühendust naabrite ja kogukonnaga ning uurida, kas neil on võimalik toidu või ravimite toomisega aidata. Kui ümbruskonnas pole kedagi, kes saaks abistada, tasub ühendust võtta oma elukohajärgse valla- või linnavalitsuse sotsiaalosakonnaga, kes vajadusel aitab. 

Muu oluline info

Kui kaugtöö tegemine pole võimalik ja tuleb käia tööl, on oluline järgida hügieeninõudeid ja lihtsaid ettevaatusabinõusid: 

·     Võimalusel väldi ühistransporti ja sõida autoga või mine tööle jala; 

·     Võimalusel hoia inimestega kahemeetrist vahet; 

·     Pese hoolsalt käsi pärast teiste inimeste läheduses olemist, pärast õuest tulemist, pärast tualeti kasutamist, enne sööki, pärast liftiga sõitmist, jne; 

·     Väldi kätlemist, kallistamist ja kehalist kontakti kõigi inimestega; 

Haigustunnuste ilmnemisel jää koju ja vajadusel palu töövõimetuslehte. 

Tervisemure korral küsi nõu tasuta perearsti nõuandeliinilt 1220 (avatud ööpäevaringselt).

Alates 16. märtsist on avatud üleriigiline abi- ja infotelefon 1247mis jagab informatsiooni koroonaviirusega seotud küsimustes, telefon töötab ööpäevaringselt ja on helistajatele tasuta.

Eesti Perearsti Seltsi koostatud nõuanded: „Kuidas kaitsta eakaid koroonaviiruse eest?" leiab Eesti Perearstide Seltsi kodulehelt:  https://www.perearstiselts.ee/

Televisiooni vahendusel edastatakse koroonaviiruse kohta ajakohast infot Eesti Televisioonis (ETV). Alates esmaspäevast, 16. märtsist on "Aktuaalne kaamera" argipäeviti eetris neljal korral: kell 12, kell 17, kell 18.30 ja kell 21.00.

Tuludeklaratsioonidega pole vaja kiirustada

Paljud inimesed soovivad tuludeklaratsiooni esitada paberil. Hetkel on Maksu- ja Tolliameti bürood suletud. Kuid muretsema ei pea, sest tuludeklaratsiooni esitamise lõpptähtajani (30. aprill) on veel piisavalt aega. Maksu- ja Tolliamet jagab jooksvalt uut infot. Küsimuste korral võib helistada MTA infotelefonile 880 0811 ning samuti on võimalus kirjutada e-mailile eraklient@emta.ee.

 

Politsei- ja Piirivalveameti teeninduste töö

Politsei – ja Piirivalveameti teenindused on edasilükkamatute toimingute jaoks avatud. Kriitilise vajaduse puudumisel on parem teenindussaali mitte tulla.

Kui dokument hakkab aeguma, palu abi lähedastelt, kes aitavad taotlust esitada iseteeninduses http://iseteenindus.politsei.ee või posti teel  „Pärnu mnt 139, Tallinn, 15060".

Rohkem informatsiooni dokumentide taotlemise kohta leiad politsei kodulehelt https://www.politsei.ee/

Valminud dokumente hoiab Politsei- ja Piirivalveamet teeninduses kuus kuud.  

 

 

Pensionite taotlemine

Kui sa ei ole veel pensionär, siis avalduse pensioni saamiseks võib esitada ka kolm kuud pärast pensioniõiguse tekkimist. Avalduse saab esitada elektrooniliselt, digitaalselt allkirjastatuna e-posti aadressil: info@sotsiaalkindlustusamet.ee, lisainfo sotsiaalkindlustusamet.ee/et/pension-toetused/pensioni-taotlemine.

Pensionit makstakse arvelduskontole iga kuu. Kui saad praegu pensioni kojukandena, aga soovid hakata saama pangakontole, siis palun anna sellest sotsiaalkindlustusametile teada:

Seoses Eestis välja kuulutatud eriolukorraga võtsid sotsiaalkindlustusameti töötajad kahel päeval telefoni teel ühendust inimestega, kes saavad hüvitist kojukandega ning küsisid inimeste arvelduskonto numbreid, kuhu saaksime hüvitise eriolukorra ajal välja maksta.

Kuna levima on hakanud ka petuskeemid, siis lõpetasime telefoni teel arvelduskonto numbri küsimise ning palume meie poole ise pöörduda!

Kui sul on olemas arvelduskonto number, siis soovitame Sul kojukande asemel hakata hüvitist arvelduskontole saama, selleks anna sellest sotsiaalkindlustusametile teada:

 

 

 

ВАЖНАЯ ИНФОРМАЦИЯ ДЛЯ ПОЖИЛЫХ ЛЮДЕЙ ВО ВРЕМЯ ЧРЕЗВЫЧАЙНОГО ПОЛОЖЕНИЯ!

В основную группу риска заболевания коронавирусом входят пожилые люди в возрасте от 60 лет и старше и люди с хроническими заболеваниями. В этом возрасте работники должны по возможности трудиться на дому. Департамент здоровья настоятельно рекомендует пожилым людям избегать большого скопления людей, по возможности находиться дома и избегать контакта с заболевшими, а также контактировать с детьми и внуками только по телефону или посредством электронных каналов. 

Департамент здоровья приводит рекомендации, которым люди должны придерживаться для того, чтобы избежать заражения коронавирусом.

Мойте руки часто и тщательно

Мойте руки под теплой водой с мылом и в публичных местах пользуйтесь дезинфицирующим средством на основании алкоголя. Мытье рук и дезинфицировании убивает вирус, который мог попасть на руки. При использовании транспорта необходимо помимо рук продезинфицировать также перчатки и ручки сумки.

 

Соблюдайте гигиену

При чихании и кашле прикрывайте одноразовым бумажным платком рот и нос. После использования платка сразу же выбросите его в мусорное ведро и помойте после этого руки. Если под рукой нет бумажного платка, можно использовать рукав одежды, не подносите к лицу голую руку. Прикрывание рта и носа помогает избежать дальнейшего распространения микробов. Если чихать в голую ладонь, то микробы могут попасть на других людей или на вещи к которым вы прикасаетесь.

 

Избегайте физического контакта с заболевшими людьми

Избегайте контакта с людьми у которых есть симптомы заболевания. Если это невозможно, то старайтесь находиться на расстоянии минимум одного метра от человека, который кашляет или чихает. Если стоять слишком близко к заболевшему человеку, то можно вдохнуть его микробы и таким образом заболеть. Поскольку сейчас также период распространения простуды, нежелательны и объятия. 

 

Не прикасайтесь к глазам, носу и рту

Мы прикасаемся в общественных местах к разным предметам и поверхностям, которые могут быть загрязнены носителем вируса. Если вы трогаете грязными руками глаза, нос и рот, то есть возможность заразиться.

 

При повышенной температуре, кашле и/или затрудненном дыхании звоните врачу

Скажите работнику здравоохранения или семейному врачу, если вы были в регионе риска с широким распространением COVID-19 или контактировали с кем-то, кто вернулся из региона риска и/или у кого есть повышенная температура, кашель или затрудненное дыхание. Для устранения симптомов респираторных заболеваний (повышенная температура, кашель, насморк) советуем оставаться дома и лечиться подручными лекарственными средствами. При затрудненном дыхании звоните на номер экстренной помощи 112.

 

Если у вас наблюдаются слабые симптомы дыхательных путей, соблюдайте правила гигиены, мойте в том числе руки и по необходимости оставайтесь дома до полного выздоровления (минимально до 14 дней).

 

Работники департамента здоровья не ходят по домам, это может быть мошенник

Департамент здоровья пока не планирует ходить по домам. Также все чиновники должны предоставлять справку с места работы. При любых подозрениях просим позвонить в Центр тревоги по номеру 112 или по инфотелефону Центра тревоги 1247.

 

Не употребляйте в пищу мало прожаренные продукты животного происхождения

Не употребляйте в пищу сырое или мало прожаренное мясо и необработанное молоко. Также не ешьте грязные овощи и фрукты.

Для того, чтобы лучше справиться с текущей ситуацией придерживайтесь следующих советов:

Соблюдайте ежедневную рутину

Старайтесь, находясь дома соблюдать привычную рутину, следуя здоровому образу жизни. Если это возможно, выходите на свежий воздух.

 

Не берите к себе внуков

Коронавирус не очень опасен для детей, но дети могут быть носителями вируса. Для того, чтобы избежать заболевания не приглашайте к себе внуков и не берите их под присмотр, а также других детей ваших близких.

 

Для общения с близкими пользуйтесь телефоном или интернетом

Старайтесь общаться со своими близкими, но желательно по телефону или интернету и избегайте с ними по возможности физического контакта.

 

Избегайте походов в магазин или аптеку

Не ходите по возможности в магазин и аптеку, попросите об этом близкого или социального работника от местного самоуправления. Составьте список необходимых продуктов и лекарств (с необходимым запасом) и попросите помощника принести вам все за один раз, передав через дверь. Если вы принимаете рецептурные лекарства, то пожалуйста проследите, чтобы их запаса хватило вам на месяц вперед. Выписанные вам лекарства за вас может выкупить другой человек. Для покупки вам выписанных лекарств человеку необходимо предоставить свою ID-карту и ваш личный код.

 

При необходимости попросите помощи у своего местного самоуправления

Если вы нуждаетесь в помощи доставки еды, лекарств и других необходимых вещей, свяжитесь с соседями и знакомыми и узнайте есть ли у них возможность вам помочь. Если среди ваших знакомых нет людей, которые могут вам помочь, то свяжитесь с социальным отделом волости или городского управления по месту жительства, которые вам помогут. Контакты: /сюда добавляют контакты журналисты/

 

Другая важная информация

 

Если вы не можете работать удаленно и вам нужно ходить на работу, следите за гигиеной и следуйте остальным мерам предосторожности:

  • По возможности избегайте общественного транспорта, пользуйтесь собственным автомобилем или идите на работу пешком.
  • Держитесь от людей на расстоянии двух метров.
  • Тщательно мойте руки после контакта с другими людьми, после прихода с улицы, после пользования туалетом, до еды, после лифта и так далее.
  • Избегайте рукопожатий, объятий и телесных контактов со всеми людьми.
  • При заболевании нужно оставаться дома и при необходимости попросить лист по нетрудоспособности.

 

При недомогании спросите совета по номеру семейных врачей 1220 (телефон работает круглосуточно на эстонском и русском языках).

 

С 16 марта открыт государственный бесплатный номер помощи 1247, позвонив по которому можно узнать всю информацию о коронавирусе. Телефон работает круглосуточно как на эстонском, так и на русском языках.

 

Союз семейных врачей Эстонии составил советы как уберечь пожилых людей от коронавируса. Советы можно найти на домашней странице союза https://www.perearstiselts.ee/ на эстонском языке.

 

Последние новости по поводу коронавируса можно смотреть на телеканале ETV+ на русском языке. На канале ETV+ по рабочим дням в 12:00 будет выходить специальный новостной выпуск «Актуальной камеры». Основные выпуски «Актуальной камеры» смотрите в рабочие дни в 18:00 и 20:00 на канале ETV+.

 

Не спешите с подачей декларации о доходах

Бюро налогово-таможенного департамента на данный момент закрыты. По этому поводу не стоит беспокоиться, так как до срока подачи (30 апреля) декларации еще достаточно времени. Налогово-таможенный департамент обновляет свою информацию. Если у вас возникли вопросы, звоните на номер 880 0811 или пишите на электронный адрес: eraklient@emta.ee.

 

Обслуживание департамента полиции и погранохраны

Бюро обслуживания департамента полиции и погранохраны открыты для оказания неотложных услуг. Без критической необходимости в залы обслуживания приходить не нужно.

 

Если документ устаревает, попросите близких помочь вам подать ходатайство через самообслуживание http://iseteenindus.politsei.ee или по почте Pärnu mnt 139, Tallinn, 15060.

 

Дополнительную информацию можно найти на домашней странице департамента полиции и погранохраны на эстонском и русском языках: https://www.politsei.ee/ru.

 

Готовые документы департамент полиции и погранохраны хранит в своих бюро обслуживания до шести месяцев. 

 

Ходатайство пенсий

Если вы еще не пенсионер, то подать ходатайство на получение пенсии можно и через три месяца после вступления права на получение пенсии. Можно подать электронное ходатайство, подписав его дигитальной подписью, по адресу: info@sotsiaalkindlustusamet.ee, дополнительная информация на русском языке доступна на домашней странице департамента социального страхования: https://www.sotsiaalkindlustusamet.ee/ru/pensiya-posobiya/hodataystvo-o-poluchenii-pensii.

Пенсия начисляется на расчетный счет каждый месяц. Для избежание проблем с доставкой пенсии на дом, департамент просит всех пенсионеров указать свой номер счета. Департамент социального страхования свяжется со всеми пенсионерами, которые получают пенсию на дом.  

В связи с чрезвычайной ситуацией, объявленной в Эстонии, сотрудники Департамента социального страхования на протяжение двух дней связывались с людьми, получающими пенсии и пособия на дом, и просили номера банковских счетов для того, чтобы была возможность произвести выплату во время чрезвычайной ситуации.

В связи с распространением  случаев телефонного мошенничества мы перестали спрашивать номер текущего банковского счета по телефону и просим всех заинтересованных  выйти с нами на связь.

Если у вас имеется номер банковского счета, то мы рекомендуем вам вместо доставки на дом получать пособие на свой банковский счет, сообщив о нем Департаменту социального страхования.

  • через портал самообслуживания;
  • через  инфотелефон 6121360;
  • или отправьте электронное письмо по адресу info@sotsiaalkindlustusamet.ee